MotoGP Avstrija 16/08- 18/08/2024

Poročilo o dirki | MotoGP Nemčija 2023

Jorge Martin je zmagal v razburljivem boju z aktualnim prvakom Francescom Bagnaio, si zagotovil zmago na nemški dirki MotoGP na Sachsenringu in zmanjšal Italijanovo vodstvo v prvenstvu.

Bagnaia je Martina zasledoval po tem, ko se je odcepil od skupine, in ga deset krogov pred koncem uspel prehiteti. Vendar se je Martin hitro odzval, kar je povzročilo boj brez poraza, ki se je zaostril v predzadnjem krogu, ko se je Bagnaia dotaknil Martinovega zadnjega kolesa. Kljub incidentu je Španec ohranil svoj položaj in zmagal z zgolj 0,064 sekunde prednosti, s čimer je po sobotni zmagi v šprintu na Sachsenringu dosegel dvojno zmagoslavje. To je bila Martinova prva uradna zmaga v MotoGP po njegovi debitantski sezoni leta 2021.

Johann Zarco si je kljub preplahu v zadnjem krogu v prvem zavoju zagotovil stopničke. Dirka je pokazala prevlado Ducatijevih dirkačev, ki so zasedli vseh devet prvih mest razen enega, KTM-ovec Jack Miller pa si je zagotovil šesto mesto. Miller je odločno štartal in se v prvem zavoju uspešno ubranil Bagnaii. Vendar je zaradi grozljivega trenutka pri vstopu v 11. ovinek izgubil položaj in končal na četrtem mestu.

Martin je v tretjem krogu hitro prehitel Bagnaio in prevzel vodstvo, vendar ga je dirkač Pramac Ducati ves čas dirke tesno zasledoval. Medtem je Luca Marini na tretjem mestu vodil številčno skupino, ki ga je zasledovala. Brad Binder, Millerjev moštveni kolega in sobotni tekmec, se je potencialno potegoval za stopničke, vendar je v 10. krogu pri visoki hitrosti padel, tako da si je Zarco zagotovil tretje mesto pred Marcom Bezzecchijem.

Bagnaia je ostal v pol sekunde zaostanka za Martinom in se boril za zmago. Čeprav je Bagnaia okoli polovice dirke za kratek čas zmanjšal zaostanek, je moral zaradi nevarnosti pregretja sprednje pnevmatike v turbulentnem zraku ohranjati varno razdaljo. Ker ni bilo uspešnih priložnosti za prehitevanje, se je Bagnaia zadovoljil s polsekundnim zaostankom, dokler se deset krogov pred koncem ni približal Martinovemu zadnjemu kolesu. Bagnaia je izvedel podoben prehitevalni manever, kot ga je pred tem izvedel Martin, ter v zavoju Waterfall in predzadnjem zavoju ponovno prevzel vodstvo.

Vendar se Martin ni hotel predati, izvedel je odločen protinapad in šest krogov pred koncem v 12. zavoju ponovno prevzel vodstvo. Oba dirkača sta uporabila enako kombinacijo pnevmatik, glavna tehnična razlika med njima pa je bila Martinova zasnova ohišja. Martin je uspešno branil svoj položaj in onemogočil Bagnaieve poskuse, vključno s prehitevanjem v zavoju 12 tri kroge pred koncem. Ko se je začel predzadnji krog, je Martin strateško postavil svoje kolo na notranjo stran zavoja 1, Bagnaia pa mu je v zadnjem zavoju nehote urezal zadnje kolo.

Zaradi tega incidenta je imel Martin na začetku zadnjega kroga 0,3 sekunde prednosti, nato pa je ohranil obrambno linijo in si zagotovil zmago z zgolj 0,064 sekunde prednosti.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.