MotoGP Rakousko 16/08- 18/08/2024

ZPRÁVA O ZÁVODĚ | MotoGP Německo 2023

Jorge Martin zvítězil v napínavém souboji s úřadujícím šampionem Francescem Bagnaiem, zajistil si vítězství v německé MotoGP na Sachsenringu a snížil Italův náskok v šampionátu.

Bagnaia pronásledoval Martina poté, co se odpoutal od skupiny, a deset kol před koncem se mu podařilo Martina předjet. Martin však pohotově zareagoval, což vedlo k vyrovnané bitvě, která se vyostřila v předposledním kole, kdy se Bagnaia dostal do kontaktu s Martinovým zadním kolem. I přes tento incident si Španěl udržel svou pozici a zvítězil o pouhých 0,064 s. Po sobotním vítězství ve sprintu tak na Sachsenringu zkompletoval dvojnásobný triumf. Pro Martina to znamenalo první oficiální vítězství v MotoGP od jeho premiérové sezony v roce 2021.

Johann Zarco si zajistil umístění na stupních vítězů, přestože se v posledním kole v první zatáčce zalekl. Závod ukázal dominanci jezdců Ducati, kteří obsadili všech devět prvních míst kromě jednoho, přičemž Jack Miller z KTM si zajistil šesté místo. Miller silně odstartoval a v první zatáčce se úspěšně ubránil Bagnaiovi. Hrůzostrašný moment při nájezdu do jedenácté zatáčky však způsobil, že ztratil půdu pod nohama a skončil na čtvrtém místě.

Martin rychle předjel Bagnaiu a ve třetím kole se ujal vedení, ale jezdec Pramac Ducati ho po celý závod těsně pronásledoval. Mezitím Luca Marini vedl početnou skupinu pronásledující za sebou na třetím místě. Brad Binder, Millerův týmový kolega a sobotní soupeř, se pokusil o potenciální útok na stupně vítězů, ale v 10. kole ve vysoké rychlosti havaroval a Zarco si tak zajistil třetí místo před Marcem Bezzecchim.

Bagnaia se držel v rozmezí půl sekundy od Martina a sváděl boj o vítězství. Přestože Bagnaia kolem poloviny závodu krátce snížil náskok, musel si udržovat bezpečný odstup kvůli riziku přehřátí přední pneumatiky v turbulentním vzduchu. Bez úspěšných příležitostí k předjetí se Bagnaia spokojil s půlvteřinovým odstupem, dokud se deset kol před koncem závodu nepřiblížil k Martinovu zadnímu kolu. Bagnaia provedl podobný manévr jako Martin předtím a v zatáčce Waterfall a předposlední zatáčce se znovu ujal vedení.

Martin se však odmítl vzdát, podnikl rozhodující protiútok a šest kol před koncem si v zatáčce 12 vzal vedení zpět. Oba jezdci použili stejnou kombinaci pneumatik, přičemž hlavním technickým rozdílem mezi nimi byla Martinova konstrukce kapotáže. Martin úspěšně bránil svou pozici a mařil Bagnaiovy pokusy, včetně předjetí ve 12. zatáčce tři kola před koncem. Na začátku předposledního kola Martin strategicky umístil svůj motocykl na vnitřní stranu první zatáčky a Bagnaia mu v poslední zatáčce nechtěně přiskřípl zadní kolo.

Díky tomuto incidentu získal Martin na začátku posledního kola náskok 0,3 s a v defenzivě si zajistil vítězství o pouhých 0,064 s.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.