MotoGP Avstrija 16/08- 18/08/2024

POROČILO O DIRKI | MotoGP India 2023

Marco Bezzecchi je z brezhibno predstavo zmagal na uvodni dirki MotoGP za Veliko nagrado Indije na dirkališču Buddh International Circuit. V razburljivi dirki sta se za drugo mesto srdito borila pretendenta za naslov prvaka Francesco Bagnaia in Jorge Martin, nato pa je Bagnaia nesrečno padel. Martin si je zagotovil drugo mesto, Fabio Quartararo pa tretje.

Bezzecchijeva prevlada je bila očitna, saj je v uvodnem krogu prevzel vodstvo in ga ohranil skozi celotno dirko. Po padcu vodilnega v prvenstvu Francesca Bagnaie ob koncu dirke je bila tekma za naslov na široko odprta. Bezzecchi, ki je dirko začel s pole position, je na začetku izgubil vodstvo pred Jorgejem Martinom in Bagnaijem. Čeprav je Martin odbil začetni napad Bagnaie, je ta v naslednjem ovinku pobegnil in padel nazaj na tretje mesto. Bezzecchi je nato zasledoval Bagnaio in ob koncu prvega kroga odločno prevzel vodstvo na dirki.

Od takrat je Bezzecchi vzdrževal neusmiljen tempo in stalno dosegal kroge s časom 1:45, kar se je izkazalo za nepremagljivo za njegove tekmece. Medtem sta se pretendenta za naslov Bagnaia in Martin spustila v oster boj za drugo mesto in si izmenjevala agresivne manevre. Vendar je imel Martin težave s sprednjo pnevmatiko in je na koncu podlegel Bagnaii. Vodilnega v prvenstvu je doletela tragedija, ko je v 14. krogu izgubil nadzor nad vozilom in padel. Ta razvoj dogodkov je Fabia Quartararo postavil na stopničke na tretjem mestu in mu celo omogočil boj za drugo mesto, ko je imel Martin težave z nekaj, kar je bilo videti kot počena zadrga na njegovem dirkaškem oblačilu.

Martinu je uspelo ponovno prevzeti vodstvo, vendar se je dirka dramatično obrnila v zadnjem krogu, ko je v zavoju 4 zgrešil zavorno točko, zapeljal na široko in zdrsnil za Quartararo. Voznika sta se spopadla v srditem boju in z drznimi manevri večkrat zamenjala položaje. Na koncu je Martinu uspelo prečkati ciljno črto tik pred Quartararom in si zagotoviti odločilnih 20 točk. Brad Binder je med dirko postopoma našel svoj ritem in na koncu zasedel četrto mesto ter v zadnjih etapah prehitel Joana Mirója. Čeprav je Mir izgubil višjo uvrstitev, je imel obetaven dan, obeti ekipe Repsol Honda pa bi bili lahko še boljši, če Marc Marquez ne bi bil prisiljen odstopiti po trku s sprednjim delom v šestem krogu in na koncu končal na devetem mestu.

Bagnajeva DNF je zadnje poglavje v izjemnem preobratu zgodbe o prvenstvu 2023. Bagnaia, ki je bil prej na vrhu, je zaradi niza napak in nesreče zdaj izgubil le 13 točk prednosti pred Martinom, Bezzecchi pa za njim zaostaja 44 točk. Do konca prvenstva je še sedem krogov, zato prvenstvo še zdaleč ni odločeno.

Za vsa vprašanja se obrnite na nas. Tu smo za vas in pripravljeni odgovoriti.