MotoGP Rakousko 16/08- 18/08/2024

ZPRÁVA O ZÁVODĚ | MotoGP India 2023

Marco Bezzecchi předvedl bezchybný výkon a vyhrál úvodní Velkou cenu Indie MotoGP na okruhu Buddh International Circuit. V napínavém závodě sváděli soupeři o titul mistra světa Francesco Bagnaia a Jorge Martin urputný boj o druhé místo, než Bagnaia smolně havaroval. Martin si zajistil druhé místo, zatímco Fabio Quartararo obsadil třetí příčku.

Dominance Bezzecchiho byla zřejmá, když se během bouřlivého úvodního kola ujal vedení a svou převahu si udržel po celý závod. Po havárii vedoucího jezdce šampionátu Francesca Bagnaie v závěru závodu byl závod o titul otevřený. Bezzecchi, který startoval z pole position, zpočátku ztratil na startu vedení před Jorgem Martinem i Bagnaiem. Přestože Martin odrazil Bagnaiův úvodní útok, v následující zatáčce mu ujel a propadl se zpět na třetí místo. Bezzecchi pak Bagnaiu pronásledoval a na konci prvního kola se rozhodujícím způsobem ujal vedení v závodě.

Od té chvíle Bezzecchi udržoval neúprosné tempo a neustále zajížděl kola za 1:45, což se pro jeho soupeře ukázalo jako nepřekonatelné. Mezitím se uchazeči o titul Bagnaia a Martin pustili do tvrdého boje o druhou pozici a vyměňovali si agresivní manévry. Martin měl však problémy s přední pneumatikou a nakonec Bagnaie podlehl. Lídra šampionátu postihla tragédie, když ve 14. kole ztratil kontrolu nad vozem a havaroval. Tento vývoj vynesl Fabia Quartararo na třetí místo na stupních vítězů a umožnil mu dokonce bojovat o druhé místo, když měl Martin problémy s něčím, co vypadalo jako prasklý zip na jeho závodní kůži.

Martinovi se podařilo znovu získat vedení, ale závod nabral další dramatický obrat v posledním kole, když ve 4. zatáčce přehlédl brzdný bod, najel do šířky a sklouzl za Quartararo. Oba jezdci sváděli urputný souboj a opakovaně si vyměňovali pozice odvážnými manévry. Nakonec se Martinovi podařilo projet cílem těsně před Quartararou a zajistit si rozhodujících 20 bodů. Brad Binder v průběhu závodu postupně nacházel svůj rytmus a nakonec obsadil čtvrté místo, když v závěrečných fázích předjel Joana Miróa. Přestože Mir přišel o vyšší pozici, prožil slibný den a vyhlídky týmu Repsol Honda mohly být ještě lepší, kdyby Marc Marquez nebyl nucen odstoupit po havárii přední části vozu v šestém kole a nakonec skončil devátý.

Bagnaiovo DNF je poslední kapitolou pozoruhodného zvratu v příběhu šampionátu 2023. Bagnaia, který byl dříve na čele, má díky sérii chyb a smůly nyní před Martinem náskok pouhých 13 bodů a Bezzecchi za ním zaostává o 44 bodů. Do konce šampionátu zbývá ještě sedm kol a o vítězi není zdaleka rozhodnuto.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.