MotoGP Rakousko 16/08- 18/08/2024

ZPRÁVA ZE ZÁVODŮ | MotoGP USA 2023

Alex Rins vyhrál závod USA MotoGP 2023 v Austinu, Texas a stylově ukončil vítězné sucho Hondy v MotoGP.

Nový jezdec týmu LCR Alex Rins se ujal vedení, když těsně před polovinou závodu vypadl Francesco Bagnaia, úřadující šampion Ducati. Bitva o vítězství však neskončila, Luca Marini z VR46 Ducati se později probil přes Yamahu Fabia Quartararo na druhé místo a na Rinse ztrácel pouhé dvě sekundy. Rinsovi se podařilo svůj náskok udržet a zajistil Hondě první vítězství od roku 2021, kdy v Misanu chyběl Marc Marquez, a po pěti vítězstvích pro Suzuki získal své šesté vítězství v premiérové třídě.

V závodě byla k vidění replika sobotního sprintu, kdy Bagnaia a Rins bojovali o vedení v úvodním kole. Tentokrát se však nepodařilo setřást Španěla, který si brousil zuby na tovární Ducati. Tlak se vyplatil, když Bagnaia z vedení vypadl a Ital byl viditelně šokován. Bagnaiův pád byl jednou z ne méně než deseti nehod v závodě, z toho tři v úvodním kole.

Účastník sprinterského pódia Jorge Martin přišel ve třetí zatáčce o předek své Pramac Ducati a vyřadil nešťastného Alexe Marqueze. Krátce poté skončil na zemi i Aleix Espargaro z Aprilie, který spadl ze své Aprilie ve 12. zatáčce. Jack Miller z KTM, který poskočil z desátého místa na třetí, vedl stíhací jízdu první dvojice, když utrpěl šestou a poslední nehodu víkendu. Joan Mir z Repsol Hondy, Millerův týmový kolega Brad Binder, Rinsův týmový kolega Takaaki Nakagami a náhradník Hondy Stefan Bradl pak spadli za Bagnaiem, což znamenalo, že do cíle dojelo jen 13 jezdců.

Za mnoha pády mohl být opět vysoký tlak v předních pneumatikách, který byl problémem i ve sprintu na deset kol. Espargaroův týmový kolega Maverick Vinales měl další špatný start, než se vrátil na čtvrté místo před Miguela Oliveiru z RNF Aprilia a lídra titulu Marca Bezzecchiho (VR46). Všichni jezdci zvolili tvrdé přední a měkké zadní pneumatiky, a zatímco Miguel Oliveira a Joan Mir se tento víkend vrátili do akce, tři jezdci zůstali kvůli zraněním z úvodního závodu sezony v Portimau minulý měsíc mimo hru.

V případě dotazů nás kontaktujte. Jsme tu pro vás a jsme připraveni vám odpovědět.